Tam kde je hydrogel, je také voda a živiny, to platí pro pouště i hory.

Z pořadu České televize ZAHRADA POD LUPOU (rady odborníků):

Zásobárna vody v prášku

21. 4. 2012

Hydrogel je krystalický prášek, když ho nasypeme do vody, během chvilky nabobtná a vodu vsákne do sebe. Vodu postupně uvolňuje a napomáhá lepšímu přijímání živin rostlinami. Pokojové rostliny netrpí suchem, když třeba odjedeme na dovolenou nebo delší čas zapomeneme rostliny zalít.

Každá rostlina potřebuje pravidelně a často zalévat. Ovšem když použijete hydrogel, tak to zase nemusí být tak často.

          Zásobárna vody v prášku  Zásobárna vody v prášku  Zásobárna vody v prášku

„Vidíte ten rozdíl? Tady jsme konifery zasadili loni na jaře a po zimě zežloutly. Ale můžou vypadat i takhle krásně zelené. Jediný rozdíl je v tom, že do substrátu jsme přidali hydrogel, který váže vodu a živiny,“ ukazuje v praxi Vlastík Šindelář působení hydrogelu.

Hydrogel je krystalický prášek, když ho nasypeme do vody, během chvilky nabobtná a vodu vsákne do sebe. Vodu postupně uvolňuje a napomáhá lepšímu přijímání živin rostlinami. Pokojové rostliny netrpí suchem, když třeba odjedeme na dovolenou nebo delší čas zapomeneme rostliny zalít.

Hydrogel ale můžeme použít všude na zahradě. Jak na okrasné , tak i na užitkové dřeviny a rostliny.

Prášek důkladně promícháme s vhodným substrátem a směsí naplníme třeba truhlíky. Rostliny pak sázíme obvyklým způsobem, nakonec důkladně zalijeme. Můžeme tak pěstovat balkónové květiny, ale i převislé jahody, rajčata, bylinky.

Při výsevu nebo výsadbě na venkovní záhony nepoužíváme hydrogel plošně, ale sypeme jej jen do připravených řádků. Do řádků vysejeme semínka nebo vysadíme sazeničky, zahrábneme a důkladně zalijeme, aby hydrogel na sebe navázal vodu. Hydrogel bude vázat vodu pouze v řádcích přímo u kořínků rostlinek, ty budou mít dostatek vláhy, ale okolní plevel bude více trpět suchem. Nebude se mu dařit a my nemusíme tolik okopávat a plít.

Obdobně postupujeme při výsadbě drobného ovoce. Vytvoříme si jámu, do které nasypeme kvalitní substrát, přidáme hydrogel, promícháme, zasadíme rostlinu a důkladně zalijeme.

Největší výhoda hydrogelu je, že v půdě působí několik let.

Autor: Vlasta Šindelář, zahradnictví Teplá

Vybráno z internetových diskuzí (zahrada.cz):

Dobrý den. Není to nic podezřelého, je to poměrně běžně využívané v profi zahradnickém světě tam, kde je to nutné. Sám jsme to jednou použil do velkých květinových truhlíků, které byly umístěny na konstrukci mostu. Výsledky byly opravdu dobré, rostliny rozhodně netrpěly nedostatkem vláhy. Viděl jsem fotky, jak to bylo použito na velkém fotbalovém stadionu v Moskvě. Je to nějaká polymerní sloučenina, není třeba se ničeho bát. Směle do toho. Stanislaw
 
          hydrogel do truhlíku a květináčů  hydrogel na pole a do zemědělství  hydrogel v lesnictví  hydrogel květinářství a zahradnictví
 
Vzhledem k tomu, že jsem vysazovala maliny, rybíz, zimolez kamčatský a jablůňku, které se na podzim nezdařilo vysadit, nemusím ani prohrabovat zeminu na povrchu. Skutečně sucho. Kde bydlím asi není tak podstatné, ale zahradu mám na okraji Českého středohoří-Úštěcko. Sama jsem hydrogel venku nepoužila, protože včas zalít můžu. Kdybych ale byla vzdálena od nově vysazeného, zjara bych neriskovala uschnutí a hydrogel použila, když ta možnost je. Při výsadbě na podzim, je jiná situace. Dny jsou krátké, sluníčko nehřeje tak intenzivně a hlavně kratší dobu. A jak radíte p. Stanislawovi rozrýt záhon po týdnech bez deště-to jsme udělali s mechanizací minulý týden-sucho. M.R.
 
Půdní kondicionéry (jako jsou hydrogely) se používají léta (na internetu lze nalézt i výsledky studií VÚRV) při rekultivacích. Procenta stromků, které se ujaly, svědčí rozhodně pro testované půdní kondicionéry. Jiná je otázka, zda nejsou zbytečné v půdách, které dobře vážou vodu. Jsou lepší než jíly, protože voda v nich vázaná je pro rostliny dostupnější, mají mít neutrální pH a půdu neutužují. V půdě nezůstanou napořád – dojde k jejich degradaci. Pak se musejí znovu dodat. Jinak, kdo by měl z hydrogelů strach, ať si ověří, z čeho se vyrábějí kontaktní čočky a v čem to bádal Wichterle.To, že půda dokáže vyschnout opravdu do hloubky, jsem si ověřila v roce 2004, kdy nám uschlo několik 50letých třešní – vysokokmenů ve volném selském sadu. UmtataOny kondicionéry se používají i u nás mimo poušť nejen do nádob, ale i při vysazování keřů, stromků i květin do volné půdy. I v těchto případech se dávají z důvodu zadržení vody kolem kořenů a následně lepšího zakořenění. A rovněž ne každý bydlí u vysazených rostlin a je docela fajn, když ví, že než bude moci vylít konev vody k vysazeným rostlinám, že mu neuschnou. Zrovna letos, když jsme “vlétli” ze zimy do léta, ta jarní výsadba moc vody z přírody nedostala. M.R.
 
          hydrogel pro orchideje  hydrogel výsadba  hydrogel pro zemědělství  hydrogel pro stromy
 

Já už několik let používám půdní kondicionér. Používá se to tak, že do zeminy přimícháte doporučené množství tohoto kondicionéru a do toho se zasadí rostliny. Když potom tu zeminu pokropíte, tak granulky o velikosti cca 2 mm nabobtnají do průsvitných krystalů o velikostni až 1,5 cm a toho gelu se potom postupně zase uvolňuje vláha. Nevím, jestli ušetřím vodu, ale v každém případě nemusím zalévat tak často.Funguje to u pokojových rostlin, balkonovek i na záhońech, přidávám i když sázím okrasné keře nebo stromky. Doporučuji JanaVyzkoušela jsem v truhlících, velkým přínosem je to, že nemusím denně zalévat. Poprvé mám muškáty s velkými květy a na každé rostlině mám 25květů, to jsem dřívve nikdy neměla. Jsou to rostlinky, které přezimovali na chodbě, letos jsem je vůbec nepřesazovala jen jsem udělala důlek vedle rostlinky a ten prášek jsem tam nasypala. Zřejmě si ta rostlinka poradí sama jak si vodu stáhnout kořínky. (host)

Loni jsem to díky špatně zvolené půdě do skleníku použil během léta k okurkám a VÝRAZNĚ mi to ulehčilo zalévání! resp. ty okurky to zachránilo, nemohl jsem být na chalupě denně a bez něho by odešly…lze sehnat čistý hydrogel v cenách kolem 5 Kč za 10 gramů, tak ať vás někde nenatáhnou. Honza

Vy si pletete hydrogel pro dekoraci (jsou to velké většinou barevné krystaly) s hydrogelem jako půdní kondicionér který se přidává do substrátu. Tento pomáhá rostlinkám přežít v suchých měsících a umí jim dodávat vláhu i živiny. Podle prodejce má tyto výhody:

- zvyšuje zadržováni vody v zemi a substrátech

- redukuje zavlažování

- snižuje vymývání živin

- stará se o jistý růst stromů a dřevin

- snižuje náklady na zavlažování a hnojení

- zlepšuje kvalitu sazenic

- umožňuje růst sazenic na extrémně suchých místech

Doporučuji.   Pepa

Hydrogel na prodejní výstavě v Ostravě s názvem Život na zahradě.

Hydrogel na prodejní výstavě v Ostravě s názvem Život na zahradě.

OBJEDNAT HYDROGEL